Усиновлення під час війни: як це відбувається?

Якщо на початку 2022 року усі процедури усиновлення в Україні були поставлені на паузу з об’єктивних причин, то зараз, у 2024, процес відбувається практично у штатному режимі.

У цій статті ми розглянемо два варіанти – усиновлення чужої дитини та усиновлення дитини своєї дружини/чоловіка.

Як усиновити дитину дружини від першого шлюбу?

Для внутрішньосімейного усиновлення процедура набагато простіша, ніж тоді, коли усиновлюють дитини-сироту.

Етап 1. Збір документів

Отже, якщо чоловік (а найчастіше це саме чоловіки) бажає усиновити дитину своєї дружини (і сім’ при цьому проживає в Україні), він першим ділом збирає нижчеперелічений пакет документів.

Вам потрібно буде:

  • Копію паспорта (переконайтеся, що він дійсний; якщо у вас паспорт-книжечка, то у ньому мають бути вклеєні фото у 25 і 45 років);
  • Копію свідоцтва про шлюб;

Пара повинна бути одружена. Так, Сімейний кодекс ніби і дозволяє суду постановити рішення про усиновлення, якщо один з батьків дитини та його партнер проживають однією сім’єю без зареєстрованого шлюбу, але на практиці ви зіткнетеся з вимогою подавати свідоцтво про шлюб до служби у справах дітей.

Консультація юриста

  • Пройти медогляд і отримати висновок про стан здоров’я (його форму можна завантажити як Додаток 3 ось тут);
  • Витяг про несудимість (береться у Дії за 5 хвилин);
  • Копію свідоцтва про народження дитини;
  • Письмову нотаріальну згоду дружини на усиновлення;
  • Документ, який підтверджує відсутність біологічного батька дитини (свідоцтво про смерть, рішення суду про позбавлення батьківських прав тощо). Якщо кровний батько живий і не позбавлений батьківських прав, усиновлення можливе лише за його згодою, також засвідченою нотаріально. І пам’ятайте, що в такому випадку біологічний батько має право відкликати свою згоду у будь-який момент аж до набрання рішенням суду законної сили.

Етап 2. Служба у справах дітей

Із документами, які ви зібрали на етапі 1, звертаєтеся до служби у справах дітей за місцем проживання. Подаєте їм заяву про усиновлення і долучаєте пакет документів.

Далі у служби є 10 днів на те, щоб відвідати вашу сім’ю, обстежити ваші умови проживання, поспілкуватися з дитиною (якщо вона такого віку, що може дати згоду на усиновлення) і скласти висновок про доцільність усиновлення.

Подані вами документи пришиваються до висновку і видаються вам на руки. З цього моменту у вас є 30 днів на звернення до суду.

Етап 3. Суд

Найчастіше на цьому етапі потрібна допомога адвоката. Заява про усиновлення подається від імені того, хто усиновлює. Мама дитини не є заявником, вона залучається як заінтересована особа.

При поданні заяви сплачується судовий збір. Станом на 01.03.2024 він становить 605,60 грн.

Важливий момент: заява про усиновлення подається особисто. Подання її через представника (адвоката у т.ч.) прямо заборонено. Тобто адвокат може підготувати вам заяву, оформити всі додатки до неї, але підписати ви її маєте особисто. Подати до суду можна або наручно (занести фізично в канцелярію, також особисто з паспортом), або направити поштою від свого імені.

Якщо у заявника є зареєстрований кабінет у Електронному суді, можна подати заяву через цю систему.

Консультація юриста

Що відбувається далі? Далі суд відкриває провадження і призначає дату засідання. У цей день ви приходите до суду, даєте пояснення, відповідаєте на запитання судді. Слід пам’ятати, що у справах про усиновлення суд може вимагати подання будь-яких додаткових документів.

У заяві про усиновлення ви маєте право просити внести зміни в актовий запис про народження дитини: змінити її прізвище, ім’я, по батькові, дату народження (не більше ніж на 6 місяців), місце народження.

Зазвичай справа вирішується за одне засідання. Суд виносить рішення, яке набирає законної сили 30 днів.

Опісля ви можете отримати це рішення в суді на руки, звернутися у РАЦС за оформленням нового свідоцтва про народження для дитини і на цьому усиновлення вважаємо успішно завершеним.

Як відбувається усиновлення дітей-сиріт?

По-перше, слід розуміти, що усиновленою може бути не тільки дитина-сирота, але й дитина, яка має живих батьків, але вони позбавлені батьківських прав, а також дитина, батьки якої не позбавлені, але добровільно дають згоду на усиновлення.

По-друге, часто цікавляться: як усиновити новонароджену дитину? Пам’ятайте, що усиновити буквально новонародженого малюка не можна: потрібно дочекатися досягнення дитиною 2-місячного віку.

По-третє, стандартно будь-який усиновлювач проходить послідовно такі ланки:

Консультація юриста

Крок 1. Постановка на облік на набуття статусу усиновлювача

Потенційний усиновлювач збирає пакет документів:

  • Паспорт
  • Ідентифікаційний код
  • Документ про доходи (довідка про зарплату за останні пів року або декларація про доходи)
  • Свідоцтво про шлюб (якщо усиновлювач одружений)
  • Висновок про стан здоров’я
  • Витяг про несудимість
  • Документи про право власності або користування житлом (договір оренди також підходить)

Із цим пакетом документів ви звертаєтеся до служби у справах дітей за місцем проживання та подаєте заяву про постановку вас на облік. Служба обстежить ваші житлові умови, направить вас на курси для усиновлювачів, і після того, як ви їх завершите, сформує щодо вас справу та складає висновок про можливість бути усиновлювачем.

Цей висновок дійсний 1 рік.

Крок 2. Пошук дитини

Рік, протягом якого дійсний висновок, дається усиновлювачеві для пошуку дитини (дітей). Ви можете очікувати на інформацію, яку вам буде давати ваша служба у справах дітей, а можете зайняти проактивну позицію і шукати дитину самостійно у межах цілої України. Ми рекомендуємо користуватися офіційним сайтом Мінсоцполітики.

Крок 3. Знайомство з дитиною

Коли ви знайшли дитину, яку хотіли б прийняти в свою сім’ю, ви звертаєтеся до служби у справах дітей, в якій ця дитина стоїть на обліку. Служба видає вам направлення на знайомство. Направлення діє 10 днів: протягом цього часу ви маєте право спілкуватися з дитиною, щоб прийняти остаточно рішення про те, будете ви її усиновлювати чи ні. 10-денний строк дії направлення не означає, що ви маєте чітко 10 днів відвідувати дитину: автор цієї статті знає випадки, коли усиновлювачі вирішували усиновити дітей уже на перший чи другий день після знайомства.

Крок 4. Отримання висновку від служби у справах дітей

Якщо ви все зважили і вирішили усиновити обрану дитину, ви подаєте про це заяву службі у справах дітей. Служба знову ж (подібно до того, як було описано вище) має 10 днів на підготовку висновку про доцільність усиновлення. Видає вам його на руки разом із копіями документів дитини, і з цього моменту у вас знову ж є 30 днів на те, щоб звернутися до суду.

Якщо ви не звертаєтеся упродовж цих 30 днів, вважається, що ви передумали і усиновлення не буде.

Крок 5. Суд

Розгляд відбувається аналогічно до описаного вище.

Залишилися ще запитання? Звертайтеся, відповімо і допоможемо!

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок